Dziś jest Niedziela, 04 Październik 2015     
  PODSTAWOWE INFORMACJE
 
  DZIAŁY TEMATYCZNE
 
  POLECAMY Z ARCHIWUM
 
  AKTUALNIE NA BROOKLYNIE
 
  REKLAMA
 


Już do kupienia!

  Szukaj na Brooklynie
 

jakiekolwiek wpisane słowo
wszystkie wpisane słowa

  NEWSLETTER
 
  Brooklyn Forum
 
  Strona główna » Doktryny ŚJ » Kwestia krwi » Świadkowie Jehowy a krwiodawstwo
 
1
2
2009-06-07 16:27:38
h@neczka napisał(a):

.
2. Ostatnio spotkałam się też z sytuacją, kiedy ŚJ oddał krew dla znajomego i przyniósł odpowiednie zaświadczenie! Chyba nieco wyprzedził "nowe światło"? A może ja jestem nie na czasie. A może on jest najpierw po prostu człowiekiem!


Czy mogłabyś szerzej to wyjaśnić, bo nie bardzo rozumiem:
czy SJ mogą oddawać krew?
Jakie zaświadczenie przyniósł ten człowiek?

2009-06-07 16:35:28
Zaświadczenie o ilości oddanej krwi dla potrzeb krwiolecznictwa. Jeżeli mam aktualne wiadomości, to ŚJ nie mogą oddawać krwi, ale mogą już przyjmować niektóre frakcje (wszystko to, co najcenniejsze, co jest najprawdziwszymi składnikami krwi), zgodnie ze swoim sumieniem.Tylko w tej kwestii nie mogą stosować zasady "darmo wzięliście, darmo dawajcie". Mają darmo brać i nic w zamian! A ten był lepszy! I chwała mu za to!

2009-06-07 16:47:00
Nie chce mi się wierzyć, że ten człowiek jest SJ? To mało prawdopodobne, a jeśli jest to przekroczył zasady organizacyjne i kwalifikuje się do wykluczenia :cry: :?:

2009-06-07 16:51:14
Pytanie do Warmi: A Ty jesteś, byłaś czy jak tam z Tobą? Może i on się nadaje do wykluczenia, ale nikt się tego ode mnie nie dowie! Napisałam o tej sytuacji, bo mnie zdziwiła. Być może to tylko prywatna reforma nadeszła... Pozdrawiam!

2009-06-07 17:06:52
Mówiłam o zasadach organizacji, a nie osobistych odczuciach :o

2009-06-07 20:09:20
Warmi napisał(a):

Mówiłam o zasadach organizacji, a nie osobistych odczuciach :o

oj Warmi, Warmi... Kolejna osoba, która boi się cokolwiek o sobie napisać? Wiem, że fajnie się wypowiadać tylko o kimś lub o czymś. Szkoda.

2009-06-08 11:31:00
Cytat:

*** Szkoła s. 25 Zajęcia pozalekcyjne ***
Krew i inne dary: W niektórych szkołach urządza się od czasu do czasu zbiórki darów na jakieś cele. Są nawet kraje, w których nakłania się uczniów do oddawania krwi dla celów lecznictwa. Biblia natomiast nakazuje chrześcijanom ?wstrzymywać się od krwi? i według naszego zrozumienia nie wolno używać krwi ani do spożycia, ani w żadnym innym celu. Ze względu na sumienie nie możemy więc przyjmować krwi ani jej dawać (Rodzaju 9:4-6; Kapłańska 17:10-14; Dzieje Apostolskie 15:19, 20, 28, 29).


2009-06-08 12:31:29
Świadkowie oficjalnie nie mogą oddawać krwi. A jak to jest w praktyce, to powszechnie wiadomo.
Część świadków w ogóle nie nosi przy sobie oświadczeń woli o odmowie transfuzji, tak samo widocznie część świadków dochodzi do wniosku, że mogą oddać krew dla potrzebującej bliskiej osoby.

Właściwie zakaz oddawania krwi, w momencie gdy można przyjmować frakcje, jest i nielogiczny i nieetyczny zważywszy na to, że do otrzymania dawki danej frakcji dla świadka oddać krew musi wielu dawców.

Cytat:

Mt 10:8: "Leczcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie demony. Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie"


2009-06-08 18:21:11
city napisał(a):

Świadkowie oficjalnie nie mogą oddawać krwi. A jak to jest w praktyce, to powszechnie wiadomo.
Część świadków w ogóle nie nosi przy sobie oświadczeń woli o odmowie transfuzji, tak samo widocznie część świadków dochodzi do wniosku, że mogą oddać krew dla potrzebującej bliskiej osoby.

Właściwie zakaz oddawania krwi, w momencie gdy można przyjmować frakcje, jest i nielogiczny i nieetyczny zważywszy na to, że do otrzymania dawki danej frakcji dla świadka oddać krew musi wielu dawców.

Cytat:

Mt 10:8: "Leczcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie demony. Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie"

Brawo! Też mi się wydaje, że to trochę samolubne - pozwolić korzystać, a nie pozwalać się odwzajemnić i odwdzięczyć innym. Kwestia krwi zaczyna przypominać gorący kartofel - trzeba go będzie gdzieś skutecznie odrzucić, bo ciągle wpada w ręce i parzy.
Przypomniał mi się wywiad w "pytaniu na śniadanie" z rodziną ŚJ. Dziwnie brzmi argument, że są lekarze, którzy stosują inne, alternatywne metody. Na pytanie jakie - nie padła odpowiedź inna niż: nie jesteśmy lekarzami, oni to wiedzą... Dlaczego ŚJ są tak mało dociekliwi? Czy naprawdę im się wydaje, że wszyscy Ci lekarze, którzy odmawiają współpracy wykonują swój fach wbrew zasadom i nauce? Może tną na prawo i lewo i wycierają skalpel o fartuch? Nie ma innej zasady postępowania wobec pacjenta, który się zgadza na transfuzję i takiego, który się nie zgadza. Zawsze wszystko należy czynić ze szczególną starannością i wysoką znajomością sztuki, ale trudne sytuacje się zdarzają. I co wtedy? Alternatywna śmierć? Ludzie kochani, miejcie swoje zdanie! I wierząc w bajki o alternatywnych metodach wykazujcie trochę dociekliwości i zainteresowania, póki jest czas. "Staranie badajcie, czy tak się rzeczy mają!"

2009-06-16 20:16:03
A już Tobie mówię, dlaczego nie dociekają.

Strażnica 2009 15.06, s. 20-24

Cytat:

?Czy wszyscy pomazańcy żyjący na ziemi pozostają ze sobą w kontakcie, by uzgadniać nowe zrozumienie duchowych prawd? Nie. Chociaż obowiązek karmienia duchowej czeladzi spoczywa na całej klasie niewolnika, to jednak nie każdy jej członek ma te same zadania. [?] ograniczona liczba pomazańców ma za zadanie reprezentować klasę niewolnika. Tworzą oni Ciało Kierownicze Świadków Jehowy. Ci namaszczeni duchem mężczyźni nadzorują dzieło głoszenia o Królestwie i rozdzielania pokarmu duchowego. [?] Jak powyższe wyjaśnienia powinny wpłynąć na członków coraz liczniejszej wielkiej rzeszy spodziewającej się żyć wiecznie na ziemi? Będąc częścią mienia Króla, z radością i bez zastrzeżeń podporządkowują się postanowieniom Ciała Kierowniczego, które reprezentuje ?niewolnika wiernego i roztropnego?. Cenią duchowy pokarm udostępniany pod nadzorem Ciała Kierowniczego?.
(pogrubienie nasze)

Wypowiedzi Świadków Jehowy pochodzą wprost ze Strażnic, nieraz można wziąć Prowadzenie Rozmów do ręki, otworzyć na odpowiedniej stronie i słowo w słowo czytać to co Świadek mówi. Ale nie należy zapominać o jednym: to nie jest wina tych, którzy cytują! Są oni przekonani o prawdzie, którą głoszą i bezkrytycznie zawierzyli CK.

I jak zwykle literatura WTS sama pod sobą dołki kopie:

Strażnica 1970 (w70/13 s. 17-19):

Cytat:

?O oszukańczych przywódcach religijnych Biblia mówi: ?Tego rodzaju fałszywi apostołowie ? to pracownicy zdradliwi, co się przedzierzgają w Apostołów Chrystusa? (2 Kor. 11:13, Db). Zgodnie z ostrzeżeniem Jezusa ślepe naśladowanie takich osobników naraża na poważne niebezpieczeństwo. ? Mat. 15:14.?


Cytat jak najbardziej z premedytacją wycięty z kontekstu oryginalnego artykułu (w oryginale traktował o Papieżu )

1
2


Aby pisać posty na forum musisz się zalogować:

Login:
Hasło:


Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się bezpłatnie!


KTO JEST NA FORUM:
Użytkowników: 5 • Gości: 5 • Zarejestrowanych: 0


STATYSTYKI:
Wszystkich postów: 3875 • Wszystkich tematów: 259 • Wszystkich użytkowników: 270
Ostatnio zarejestrował się: Katy • Postów napisanych przez ostatnią dobę: 0 postów
Dzisiaj napisano już: 0 postów • nasza najwyższa: 121 postów dnia 2009-12-13
Copyright © brooklyn.org.pl 2000 - 2009