Trumna dla zmarłego – na co zwrócić uwagę podczas wybierania?

Śmierć bliskiej osoby jest bardzo trudnym doświadczeniem. Nie da się jednak uniknąć kwestii związanych z załatwianiem formalności, m.in. wyborem odpowiedniej trumny. Pomocą w podjęciu właściwej decyzji zazwyczaj służy firma pogrzebowa, jednak warto nabyć podstawową wiedzę, aby finalny wybór odpowiadał bliskim nie tylko pod względem finansowym.

Trumna – standardowa czy na zamówienie?

Zakłady pogrzebowe najczęściej mają w swojej ofercie trumny standardowe – w typowych rozmiarach. Trzeba jednak upewnić się, jakie są to rozmiary. Zmarła bliska osoba, która była otyła, nietypowo wysoka lub wyjątkowo niska, może potrzebować trumny na zamówienie. Tutaj wyłaniają się dwa elementy, które w pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę podczas dobierania trumny – wiek i wzrost zmarłego.

Materiał

W Polsce najczęściej wybierane są trumny drewniane. Cechują się dobrym stosunkiem jakości do ceny, są estetyczne, poza tym można je uzupełnić o szereg elementów dodatkowych.

Wśród drewna na trumny wykorzystuje się w pierwszej kolejności drewno sosnowe. Dzięki takiemu materiałowi trumna jest starannie wykonana i wykończona. Poza tym można ją znaleźć w dwóch głównych odcieniach: jasnym lub ciemnym brązie.

Trwałość i wyjątkową estetykę oferują trumny z drewna dębowego. Są droższe od modeli z drewna sosnowego, jednak występują w szerszej palecie kolorystycznej oraz można do nich dodać np. elementy ozdobne. Takie trumny dostępne są w ofercie https://dompogrzebowylomianki.pl/.

Trumny wykonuje się także z olchy bądź buku, a nawet gatunków egzotycznych. Te ostatnie należą jednak do najdroższych spośród wszystkich wymienionych.

Materiał wewnętrzny

Wnętrze trumny zazwyczaj jest wyłożone atłasem, satyną bądź aksamitem. Wewnątrz umieszcza się kapkę, poduszkę, antaby oraz pasyjkę. Mogą się tu również znaleźć szufladki na pamiątki po osobie zmarłej. Im więcej detali, elementów ozdobnych czy nietypowych materiałów, tym droższa jest trumna.

Elementy zewnętrzne

Wśród elementów zewnętrznych pozostaje wybór uchwytów – zwykle miedzianych bądź z mosiądzu. Na zewnątrz mogą się również znaleźć żłobienia i ornamenty, nie tylko charakterystyczne dla obrządku religijnego. I w tym przypadku – im więcej złożonych zdobień oraz detali, tym droższa jest trumna.

Kształty

Standardowe trumny to tzw. modele papieskie, które przypominają kształtem prostopadłościan. Można zdecydować się również na trumnę amerykańską, która charakteryzuje się dwoma odchylanymi wiekami. Popularne są ponadto trumny zwężane u stóp oraz rozszerzone i zaokrąglone na górze.

Pogrzeb oznacza mnóstwo formalności, na które jest niewiele czasu. Bliscy muszą zadecydować o miejscu pochówku, ubiorze dla zmarłego, wieńcach pogrzebowych czy organizacji stypy. Kolejnym trudnym wyborem jest trumna, dlatego warto skorzystać z oferty oraz porad pracowników zakładu pogrzebowego, którzy zajmują się przygotowaniem pogrzebu. To spore ułatwienie dla rodziny pogrążonej w żałobie, przeżywającej niezwykle trudny czas.