Nowy Wiśnicz – miasto położone na trzech wzgórzach

Niedaleko Bochni, na Pogórzu Wiśnickim leżącym między dolinami Raby i Dunajca, nie brakuje wzniesień. Na trzech z nich leży Nowy Wiśnicz. Szczyt jednego wzgórza wieńczy imponujący zamek. Na drugim rozrasta się miasto wokół pozostałości historycznego rynku. Z trzeciego szczytu górował nad okolicą Klasztor Karmelitów Bosych.

Zamek robi wrażenie swoją wielkością. W Małopolsce większa od niego jest tylko królewska siedziba – Wawel. Pierwsza budowla obronna stanęła w tym miejscu już pod koniec XIV wieku. Dwa wieki później tereny te stały się własnością rodu Lubomirskich. Jeden z nich, Stanisław, zapisał się chlubnie na kartach tutejszej historii. Przebudował zamek w stylu barokowym i otoczył go fortyfikacjami. On też założył miasto Nowy Wiśnicz, bowiem w roku 1616 uzyskał dla niego prawa miejskie. Ufundował tam Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i ratusz. A w podziękowaniu za zwycięstwo Polaków nad wojskami tureckimi pod Chocimiem (1621 rok) zbudował klasztor karmelicki.

Co ciekawe, najłaskawiej historia obeszła się z zamkiem. Opuszczony po 1831 roku nie popadł w ruinę. Jego remont prowadziła na początku XX wieku fundacja Lubomirskich. Po II wojnie światowej ten obowiązek przejęło państwo. Odrestaurowane wnętrza są dostępne dla zwiedzających. Natomiast klasztor nie miał tyle szczęścia. W 1783 roku zaborcy nakazali go zlikwidować. Zakonnicy wyjechali, skarbiec wywieziono, a w budynku utworzono sąd i więzienie. Więzieniem jest on również dziś. Z kolei miasto w 1863 roku strawił pożar. Ocalały tylko wspomniany kościół i ratusz.

Zanim nadeszła pożoga, piękno Nowego Wiśnicza utrwalił na swoich obrazach Jan Matejko. Przyjeżdżał tu w konkury do swojej przyszłej żony, Teodory. Poświęcone Matejce Muzeum Pamiątek mieści się w dworku – Korzynówce. Czy swoje muzeum pamiątek ma także Stanisław Lubomirski? Nie jest potrzebne. Wspaniałymi pamiątkami po nim są przecież zamek, kościół, ratusz i zabudowania klasztorne.

Jeżeli gustujesz w podobnych tematach, odwiedź Halo Katowice i sprawdź rozmaite ciekawostki historyczne.