Tykocin i jego skarby: Wielka Synagoga

Tykocin jest pięknym miastem, na terenie którego nuda nikomu nie zagrozi. Wśród tych obiektów, którym w trakcie wycieczki po tym mieście warto się uważniej przyjrzeć, miejsce bardzo ważne zajmuje Wielka Synagoga. Jest to jedna z najpiękniejszych budowli tego typu w Polsce, a możliwość zajrzenia do jej wnętrza stanie się dla wielu miłośników kultury i sztuki wyjątkowym doświadczeniem. Na czym polega wyjątkowość tego zabytku? Z jakich względów turyści odwiedzający Tykocin poświęcają jej tak wiele uwagi?

Wielka Synagoga w Tykocinie wyróżnia się swą piękną formą oraz znacznymi rozmiarami, dzięki czemu skutecznie przypomina nam o roli, jaką żydowska społeczność odegrała w dziejach tego miasta. Wzniesiona w latach 40-tych XVII wieku, zachwyca do dziś wymiarami sali modlitewnej, dwoma babińcami oraz przedsionkiem, który – w zależności od bieżących potrzeb – pełnił różne funkcje. Sama synagoga była wykorzystywana jako miejsce religijnych spotkań, w których jednocześnie mogło uczestniczyć nawet 1000 osób, była też wykorzystywana jako siedziba kahały (gminy) oraz szkół religijnych. Ważną rolę spełniała też narożna wieża, wykorzystywana jako żydowskie więzienie.

A jeżeli skusisz się na odwiedzenie strony uzdrowisko-busko-zdroj.com.pl, zapoznasz się z przepięknymi zabytkami sakralnymi w Polsce.

Obecnie synagoga w Tykocinie jest wykorzystywana jako siedziba muzeum, dzięki czemu turyści bez problemów mogą zwiedzać jej wnętrze. Warto tu zwrócić uwagę na sporą bimę oraz na szafę ołtarzową, w której przechowywane są zwoje Tory. Warto też zwrócić uwagę na polichromie, będące powiększonymi kopiami hebrajskich modlitewników. Te najstarsze pochodzą z XVII wieku i wciąż prezentują się wspaniale. Dodatkowo w Wielkiej Synagodze można podziwiać ciekawe zbiory judaików, dzięki którym można zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat tradycji żydowskiej oraz najważniejszych świąt w judaizmie. Tałesy, mezuzy, zwoje tory oraz liczne świeczniki – oto wybrane eksponaty, jakie można ujrzeć w tym muzeum. Całość robi ogromne wrażenie i sprawia, iż wizyta w tym miejscu dla każdego z nas będzie pouczającym doświadczeniem.