Skarby sztuki sakralnej – kościół pw. Wszystkich Świętych w Gliwicach

Kościół pw. Wszystkich Świętych to najciekawsza świątynia w Gliwicach, a jednocześnie – jeden z najcenniejszych zabytków sztuki sakralnej na terenie Górnego Śląska. Ze względu na swą historię oraz piękny wystrój, jest on jednym z ważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po Gliwicach. Co warto wiedzieć na temat tego ciekawego zabytku?

O kościele w Gliwicach

Kościół pw. Wszystkich Świętych to jeden z najstarszych i najpiękniejszych kościołów, jakimi mogą się pochwalić Gliwice. Ta późnogotycka budowla swą historią sięga XV wieku, choć wiadomo, że powstawała ona w miejscu starszej, drewnianej świątyni. Choć wyposażenie kościoła jest dziś głównie barokowe, nie brak tu pamiątek świadczących o tym, iż kościół powstawał jeszcze w czasach średniowiecza. Trójnawowa, halowa budowla oraz gotycka wieża, licząca sobie 63 metry wysokości, od wieków zajmują ważne miejsce w miejskim krajobrazie. Górujący nad starówką kościół przyciąga z daleka, choć to, co najcenniejsze, znajduje się w jego wnętrzu.

Na jakie dzieła sztuki sakralnej warto tu zwrócić uwagę?

W kościele tym na wyróżnienie z pewnością zasługuje wczesnobarokowy pochodzący z poł. XVII w. ołtarz główny. Jego zdjęcia zobaczymy na Gliwice Info. Gliwice to piękne miasto, a znajdujące się tu zabytki mają wiele uroku. W czasie wycieczki po tym mieście warto przyjrzeć się i tym obiektom, które są nie tylko pięknymi budowlami, ale i miejscami kultu religijnemu. I tu czekają na nas wspaniałe dzieła sztuki, obok których nie można przejść obojętnie.. Dwukondygnacyjny ołtarz przyciąga wspaniałymi dekoracjami, dzięki czemu w wystroju kościelnego wnętrza odgrywa rolę bardzo ważną. Pięknie prezentują się też ołtarze boczne: wczesnobarokowy w XVII i barokowy, pochodzący z początków XVIII stulecia. Warto też zwrócić uwagę na gotycką kaplicę Świętego Krzyża z przełomu XV i XVI wieku oraz na XV-wieczną kaplicę Matki Boskiej, w której zachowały się jeszcze fragmenty średniowiecznych polichromii. Najmłodsza, barokowa kaplica Anioła Stróża, pochodzi z kolei z XVIII stulecia.