Czym wyróżniają się nagrobki z granitu strzegomskiego?

Wybór nagrobka nie jest łatwy. Powinien on oddawać charakter zmarłej osoby i cechować się wytrzymałością, estetyką i rozsądną ceną. Jednym z najczęściej wybieranych modeli są nagrobki granitowe. Strzegom jest miastem słynącym z wydobycia wysokiej klasy granitu. Czym wyróżniają się nagrobki z granitu strzegomskiego? Odpowiadamy w naszym artykule!

Nagrobki strzegomskie – charakterystyka

Nagrobki z granitu strzegomskiego są jednymi z najchętniej wybieranych produktów kamieniarskich. Pod pojęciem nagrobki strzegomskie rozumiemy pomniki z granitu strzegomskiego. Są one wykonywane w różnych stylach. Przeważają nagrobki klasyczne, ale znaleźć można również nowoczesne nagrobki. Strzegom słynie ze swojego granitu, więc wypada zapytać – czym się on wyróżnia?

Cechy nagrobków z granitu strzegomskiego

Nagrobki strzegomskie wykonuje się z granitu wydobywanego w Strzegomiu i okolicach. Na skalę przemysłową zaczęto go wydobywać w XIX wieku. Nagrobki z granitu strzegomskiego przejmują jego właściwości. Są odporne na ściskanie i ścieranie, a także odznaczają się niską nasiąkliwością. Pomniki strzegomskie charakteryzują się także różnorodnymi barwami – najczęściej jasnoszarymi lub żółtawymi. Struktura nagrobków z granitu strzegomskiego jest jednorodna, ale pojawiają się w niej też żyłki i inkrusty. Nagrobki z granitu Strzegom są łatwe w obróbce. Polerowanie sprawia, że pomnik strzegomski pięknie odbija światło.

Wzory nagrobków strzegomskich

Granit strzegomski w rękach wykwalifikowanego kamieniarza zyska niepowtarzalny wygląd. Z tego rodzaju granitu można wykonać zarówno nagrobki klasyczne, jak też nowoczesne. Również nagrobki dziecięce produkuje się z granitu Strzegom. Współcześnie zakłady kamieniarskie oferują szeroki wybór nagrobków z granitu strzegomskiego. W ofertach kamieniarzy znaleźć można grobowce, pomniki i nagrobki. Strzegom jest bardzo plastycznym granitem i daje wiele możliwości obróbki.

Nagrobki granitowe Strzegom – ceny

Wiele czynników wpływa na cenę nagrobków z granitu strzegomskiego – mówi Mariusz Wierzbicki, Kamieniarstwo Diamentum. – Wymienić należy wzory nagrobków, ich rodzaj czy wreszcie czynnik podstawowy – wielkość. Ceny nagrobków pojedynczych zaczynają się od 5000 złotych. Nagrobki strzegomskie potrafią być droższe jeśli dobierzemy do nich inne, kontrastowe rodzaje granitu – na przykład elementy z czarnego granitu Szwed.

Nagrobki strzegomskie – czy warto wybrać?

Nagrobki z granitu strzegomskiego wyróżniają się wysoką trwałością. Są odporne na działanie czynników zewnętrznych, co sprawia, że pomniki z granitu strzegomskiego będą służyć przez wiele lat. Wykonane z kamienia Strzegom pomniki granitowe można także dostosować do niemal każdego stylu. Wielość barw oraz niższa cena niż w wypadku zagranicznych granitów sprawiają, że nagrobki strzegomskie są jednymi z najczęściej wybieranych rodzajów pomników.