Jak być zdrowym emocjonalnie

Jestem średnim dzieckiem z głośnej i pełnej ekspresji emocjonalnej rodziny. Dorastając, wszyscy wyrażali swoje uczucia – z wyjątkiem mnie. W młodym wieku postanowiłem ukryć swoje uczucia i żyć w swojej głowie. Nie polecam strategii.

W wieku od 16 do 22 lat stosowałem negatywne mechanizmy radzenia sobie, aby odrętwiać i próbować kontrolować swoje uczucia (np. Zmartwienie, alkohol, nikotyna, kofeina, izolacja społeczna itp.). Żyłbym w skrajnościach pochłaniany przez jakiekolwiek aktualne zainteresowania (np. Braterstwo, religia, ćwiczenia, kobieta, praca itp.). Niektóre z tych mechanizmów radzenia sobie to złe nawyki, z którymi wciąż się zmagam.

Ale jest nadzieja! Im zdrowszy stajesz się emocjonalnie, tym lepsze staje się życie. Wiem to z badań i własnego doświadczenia.

Szkody wynikające z zagłuszania emocji


Nie możesz cieszyć się całą gamą emocji (np. Radością, podekscytowaniem itp.)
Prowadzi do samotności, poczucia, że nikt cię nie rozumie i przez co przechodzisz.
Utkniesz w lęku i depresji.
Nie poznasz siebie dobrze, utrudniając swój kierunek życia.
Ludzie będą mieli trudności z zaufaniem Ci
Twoje relacje pozostają na powierzchni, a nie pogłębiają.
Poczujesz się nieswojo z emocjami innych ludzi i dlatego odepchniesz ich od siebie.

Pomyśl o swoich emocjach jak o kompasie. Do wskazywania prawdziwej północy można użyć kompasu. Zetknięcie się ze swoimi uczuciami pokaże ci, do czego możesz się zbliżać w swoim życiu, a od czego chcesz się oddalać. Co powinieneś powiedzieć „tak” i gdzie powiedzieć „nie”. Twoje uczucia oferują bogactwo informacji, które dają ci kierunek życia, którego potrzebujesz. Zamiast tłumić uczucia, doświadcz ich i zastanów się, co ci mówią. Twój centralny układ nerwowy jest w rzeczywistości wspaniałym przyjacielem.

4 narzędzia, które pomogą Ci osiągnąć zdrowie emocjonalne

Narzędzie nr 1. Określ swoje przeżycia emocjonalne
Napisz kilka razy dziennie, jakich emocji doświadczyłeś ostatnio. Następnie odpowiedz na 3 pytania dotyczące każdego uczucia.

Pytanie 1. Co ja czuję? Zapisz uczucie, pozytywne lub negatywne.

Pytanie 2. Dlaczego tak się czuję lub co się stało, co spowodowało to uczucie?

Pytanie 3. Czego dowiaduję się o sobie lub jaki wgląd uzyskałem dzięki temu emocjonalnemu doświadczeniu?

Narzędzie nr 2. Komunikuj się, jak się czujesz
Wyraź niektóre z tych uczuć z przyjaciółmi, rodziną lub współpracownikami. Można to zrobić ustnie lub pisemnie (tekst, e-mail, kartka itp.). Możesz podzielić się swoimi odpowiedziami na powyższe pytania. Na początku może się to wydawać niezręczne, ale jeśli Twoim motywem jest po prostu bycie otwartym i zdrowszym emocjonalnie, pozwoli ci to pokonać strach. Nie pozwól, aby to, jak myślisz, zareagowali inni na Twoją otwartość, powstrzymaj się od dzielenia się.

Ogromną korzyścią płynącą z otwartości emocjonalnej jest to, że ludzie będą postrzegać Cię jako bezpieczniejszego, ponieważ nie jesteś już tajemnicą.

Bycie otwartym emocjonalnie poprawia również twoje zdolności przywódcze. Według Daniela Golemana, autora Inteligencji emocjonalnej, inteligentni emocjonalnie ludzie mają 5 cech, które czynią ich lepszymi liderami.

Narzędzie nr 3. Poszerz swoje słownictwo emocjonalne
Przećwicz rozpoznawanie uczuć, które dostrzegasz w sobie i innych. Poszerz swoje słownictwo emocjonalne, studiując definicje różnych emocji.

Narzędzie nr 4. Wykresuj swoje przeżycia emocjonalne
Dla dowolnego okresu czasu określ częstotliwość, z jaką odczuwasz określoną emocję, oraz częstotliwość, z jaką wyraziłeś tę samą emocję. Może się okazać, że rzadko dzielisz pewne uczucia. Zwiększaj swoje dzielenie się (werbalnie i niewerbalnie) emocjami, które rzadko wyrażasz, a które często odczuwasz.